2008. március 26., szerda

Hogyan lesz a látogatóból elkötelezett vásárló

A webáruházak esetében a vásárlási folyamatot alapvetően négy fő kategóriára lehet bontani, ezen négy rész alá gyakorlatilag bármely webáruház eszköz besorolható. Az első szakasz az érdeklők szerzése, a második a vágykeltés, a harmadik a bizalomépítés, és végül a negyedik a meggyőzés.

Az érdeklődők szerzése gyakorlatilag a marketingről szól: olyan látogatók százait, sőt ezreit kell az áruházba vonzani, akik érdeklődnek valamilyen szinten a termékeink illetve az általunk képviselt terület iránt. Itt nem véletlenül van szó érdeklődőkről, és nem egyszerűen látogatókról, nem érdeklődő látogatókat könnyű szerezni – nem releváns, nem valós, de egyébként tömegeket érdeklő ígéretekkel. Például csinos lányok félmeztelen fotóival, vagy google-ben a nem releváns szavakra való hirdetéssel. Az így szerzett látogatók nem minőségi látogatók, nem a termékeink iránt érdeklődnek, csupán megtévesztett emberek, akik olyan gyorsan el is mennek, ahogy jöttek.

Az érdeklődők szerzésének számos módszere van, ezek egy része az on-line marketing eszközök táborába tartozik (és pénzért megvehető), míg egy másik, igen jelentős része az oldallal, a webáruházzal van összefüggésben. Sőt az áruház, ha jól meg van tervezve és hajlandóak vagyunk rááldozni elegendő időt, akkor hosszú távon egy igazi „érdeklődő-termelő” gépezetté nőheti ki magát, mely külön marketing nélkül is igen hatékonyan működhet.

A következő szakasz a vágykeltés szakasza: a témakör iránt érdeklődő látogatókban vágyat kell ébreszteni valamely termékünk iránt, hogy érezze, hogy az a termék pont neki szól, hogy legalább gondolati síkon meg is akarja venni az adott terméket.

Ha felkeltettük a vágyat adott termék iránt, akkor már csak el kell hárítani a vásárlás előtt álló akadályokat. A legfőbb akadálya a vásárlásoknak a webáruházak esetében általában a bizalmatlanság, mely egy hagyományos bolt esetében is komoly visszatartó erőt jelent, de az Interneten a bizalom mindennél fontosabb, épp ezért azt tudatosan ki kell építeni. Ezért is hívjuk ezt a harmadik lépcsőfokot bizalomépítésnek.

Ha már vágyik a látogató a termékünkre, és nincs semmi aggálya a vásárlást illetően, akkor is könnyen előfordulhat, hogy mégsem vásárol, melyre számos indokot találhat ki (ráérek még megvenni, annyira talán még sincs rá szükségem, túl drága, stb.). A legtöbb esetben csak egy hajszál választja el attól, hogy vásároljon, csupán adni kell neki pár jó érvet, hogy miért érdemes most vásárolni. A meggyőzés szakaszába számos igen hatékony és jól ismert eszköz tartozik, melyek helyesen használva megsokszorozhatják egy webáruház konverziós rátáját. Ez a mutatószám segít, hogy „Mi a fontosabb, 100 látogató, vagy 10 vásárló?” A konverziós ráta azt határozza meg, hogy 100 látogatónkból, hányan indítanak tranzakciót. Az áruház szempontjából, ami valóban lényeges, az nem a napi több ezer látogató, hanem az, hogy mennyi profitot tudunk realizálni a nap végén. A célunk mindig az legyen, hogy a látogató konverziós rátánk lehetőleg minél magasabb legyen. Ma Magyarországon ez a mutató egy átlagos Webáruház esetében körülbelül 1-2%, míg a kívánt értéknek legalább 4-5%-nak kéne lennie.

És végül van számos eszköz, melyekkel egyrészt az átlagos tranzakció érték növelhető (ugyanakkora költségek mellett nagyobb profit), másrészt a vevői kiszolgálásban, a személyesség érzetének megteremtésében játszanak komoly szerepet, ezáltal támogatva az elégedett és visszatérő vevők szerzésének folyamatát.

2008. március 16., vasárnap

PGA - Promotion Game Advertisement

Egy újfajta online marketinges lehetőségre lettem figyelmes a minap. Az ötlet nagyjából annyi, hogy Winive sponsor oldalán elhelyezhetünk termékeket, szolgáltatásokat, melyeket az oldal látogató megnyerhetnek. A regisztráció díja 50 USD, ez egyszeri összeg, azonban játékonként 10USD-t kell fizetni...természetesen, hogy mindenki jól járjon. Az oldalon azt ígérik, hogy egy játék alkalmával 1.000-en fogják meglátogatni az oldalunkat, áruházunkat. Valami újfajta matematikai számítás eredményeként, ha egy hónapon keresztül minden nap játszunk, akkor a Winive havi 100.000 látogatót garantál.

A játékot érdeklődve figyelők kétféle képen nyerhetnek:
- A Sorsolás esetében beállíthatjuk a játék végét, ekkor a rendszer véletlenszerűen kiválaszt egy érdeklődőt, és már küldhetjük is a megnyert terméket.
- Ha a klikkelést választjuk, akkor a beállított kezdés idő után 4 órás időintervallumban 10 másodpercre a "Klikk" gomb látható válik a játékos menüjében. Aki elsőször klikkel az nyer.


"PGA: Promóciós Játék Hirdetés (Promotion Game Ad)
A PGA-val gyorsan és költség-hatékonyan tudsz forgalmat irányítani a weblapodra. A PGA tartalmaz egy általad felajánlott ingyenesen megnyerhető terméket és linkeket a weblapodra. A látogató csak akkor tud részt venni a játékodban, ha először meglátogatja a weblapodat."

A megoldást amúgy jó ötletnek tartom. Ha egyszer játszunk csupán, és lehet hinni a winive ígéretének, miszerint egy játék alkalmával 1000 látogató kattint oldalunkra, akkor egy átklikkelő érdeklődő mindössze 10 Ft-ba kerül. Ha egy hónapig minden nap játszunk (20 munkanap), és feltételezzük a 100.000-es látogatottság növekedést, akkor egy érdeklődő kattintásáért, máris csak 1/2 Ft-ot kell fizetnünk.
Egy már régebbi cikkre hivatkozva tennék fel egy zárókérdést, még mielőtt regisztrálni kezdenénk a Winive oldalán:
Mi a fontosabb, 100 látogató, vagy 10 vásárló? Ez attól függ…”

2008. március 10., hétfő

AJAX a Webáruházakban

A WEB 2.0 megjelenésének leglátványosabb újítása az AJAX volt. A cikk fő témája főleg az AJAX technológiai megvalósításának alapjait mutatja be, majd nézünk egy-két példát is, a webáruházak világából.


A webre fejlesztők közös nyelve a HTML, ennek segítségével tudják megfogalmazni gondolataikat. Sajnos a HTML nagyon korlátozott lehetőséget nyújt a felhasználói interakcióra, konkrétan hivatkozások, gombok és űrlapok formájában. Sok fajta technológiai megoldás született ennek kiküszöbölésére, a felhasználói élmény fokozására a böngészőn belül. Ilyenek a Java Applet-ek, a Flash mozik, és az ActiveX kontrollok is.

Mindegyiknek megvan a saját előnye és hátránya. Itt most két legfontosabb hátrányt a platform függőséget és a "lejátszó" plug-in telepítésének szükségességét emelhetjük ki.

Nemrégiben elindult egy új, izgalmas irányvonal, ami ezen hátrányokat jól kiküszöböli. Ezt az új technológiát AJAX-nak keresztelték el. A betűszó az "Asynchronous JavaScript and XML" rövidítése, azaz aszinkron JavaScript és XML. Nézzük meg pontosan, hogy mit is jelent ez. Az aszinkron egy olyan dolog, amivel eddig a web programozóknak nem kellett törődnie, azaz, hogy kérés a háttérben fut. A JavaScript mindenkinek ismerős kell, hogy legyen, ebben a kontextusban azt jelenti, hogy az Ajax "programozási nyelve" a JavaScript. A szemfüles programozó arra is rájön belőle, hogy ez egy böngésző oldali technológia. Az XML pedig az "eXtended Markup Language", egy mostanában futótűzként terjedő technológia, amivel egyszerűen, több rendszer között is viszonylag könnyen értelmezhető, szabványos módú kommunikációs üzenet forma valósítható meg.

Szóval mi is az az AJAX, ezt még mindig nem értjük! Az AJAX egyszerűen egy új funkció a böngészőkben, amely segítségével a háttérben kérés küldhető a szerver felé. Mindezt anélkül, hogy frissítenénk az oldalt vagy elnavigálnánk onnan. A kérésre kapott választ JavaScript-ből feldolgozhatjuk és az oldal egyes részeit frissíthetjük.

A webes világ az AJAX-ot mégis egy kicsit szélesebben értelmezi, többnyire beleértik a hozzá szorosan és néha kevésbé szorosan kapcsolódó egyéb JavaScript megoldásokat is

Az Extrame Digital webshopjában ha kiválasztunk egy terméket, akkor annak adatlapján megjelennek a következő fülek: Csomag, Leírás, Specifikáció, Képek, Értékelés, Ajánlott termékek. Ezekre a fülekre víve a kurzort, egy frame-ben máris megjelenik a kívánt tartalom. Ha megfigyeljük egy pillantot sem kell várni az adatok betöltésre.

2008. március 2., vasárnap

Revolution iReady Webáruház

A rendszer a Cseh WebCom által kifejlesztett .NET alkalmazás. A termék „marketinges” leírása után nem lettem túlságosan lenyűgözve. (Ez azonban csak annak köszönhető, hogy mostanában divat lett olyan „marketinges bullshitek” megfogalmazása, amiből az emberek lényegi információkat amúgy nem tudnak meg.)
Ami igazán tetszett benne, hogy kevés vagy éppenséggel semmi programozói ismerettel is lehet testre szabott weboldalt kreálni. A webshop rendszere, online vagy offline módon, de mindenképpen csatlakozik Microsoft Navision ERP rendszeréhez, melyet hazánkban egyenlőre még nem mindenki dicsőít. Véleményem szerint azonban egyedülálló kezdeményezés, az ERP rendszer és a webáruház adminisztrációs felületének összekapcsolása.

Az alkalmazás nagy hangsúlyt fektet, a felhasználói szerepek definiálásra. Az iReady 31 szabdon kreálható felhasználói szerepből álló jogosultsági rendszert tartalmaz. Ez lehetővé teszi, hogy a különböző szerepeknek köszönhetően oldalunk személyre szabhatóvá váljon. Mindez pedig elősegíti, azt a fajta WEB2.0 megközelítést, miszerint „annyifajta webáruházunk van ahány vevői csoportot, tudunk kialakítani”.

Mivel a webáruház legnagyobb előnye, hogy folyamatos kapcsolatban van az ERP rendszerrel, így nem mehetünk el, amellett, hogy ne vegyük szemügyre mi is az a Microsoft Dynamics NAV (régebbi nevén Microsoft Navision). Ez az iparági ERP rendszer magába foglalja a legfontosabb modulokat: Kontrolling, projektmenedzsment, E-business, Eszközgazdálkodás, Pénzügy- Számvitel stb. Azonban van egy-két alapfunkció melyet az alapcsomag nem tartalmaz. Ilyen az Emberi erőforrás gazdálkodás modul, illetve a szerződéskezelés. Az bevezetés és fenntartási költségeit tekintve az olcsóbbak közé sorolható Magyarországon. A népszerűséget tekintve az iparági alkalmazások között, az egyre kapósabb kategóriába sorolnám.

Mindent összevetve, egy érdekes alkalmazásnak tartom, ahol egy ERP rendszerbe implementált e-kereskedelmi megoldás valósul meg. Az olyan vállalkozásoknak semmiképpen nem ajánlott a bevezetése akik, nem nagyban gondolkodnak. Azonban a már nagyobb tapasztalatokkal rendelkező webshopoknak érdemes elgondolkodni az egységes vállalatirányítási rendszer bevezetéséről. Hiszen ilyen vagy hasonló rendszerek alkalmazásával eredményesen racionalizálhatók a vállalat tevékenységei, és növelhető a hatékonyság is.

2008. március 1., szombat

SWOT analízis

Az előrelátó, körültekintő tervezéshez elengedhetetlen, hogy a vállalkozás vezetője felmérje az üzleti életben elérhető reális lehetőségeket, veszélyeket. Fontos tudnunk, és észrevennünk, hogy miben vagyunk jók, és mik azok a területek, ahol bizony van még mit tanulnunk.
A SWOT egy Angol betűszó (Strenghts - erősségek, Weaknesses- gyengeségek, Oppourtinities- lehetőségek, Threats - veszélyek), mely egy cégszintű „önértékelési módszer”. SWOT analízist, a cég életében több alkalommal elkészíthetjük, de az induláskor, a stratégia megírásakor mindenképp célszerű.

A módszer maga roppant egyszerű, mérleget állítunk magunk elé, úgy, hogy az előbb már említett 4 kérdésre kielégítő, és komplex válaszokat adunk. Nagyobb vállalkozások esetében célszerű a válaszadást csoportosan végezni.
Ekkor derül ki, hogy az erősségek milyen további lehetőségeket rejtenek magukban és milyen veszélyek elhárítását könnyítik meg. Jobban kirajzolódik, hogy a gyengeségek milyen veszélyekkel járnak, illetve milyen további lehetőségek kiaknázását akadályozzák...


Példa: